PSW-OT
Realizacja tutoringu w Uniwersytecie Humanistyczo-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbywa się poprzez uczestniczenie w obowiązkowych przedmiotach wpisanych w program kształcenia na wybranych kierunkach, które są realizowane z wykorzystaniem tej formy kształcenia, bądź też przez osobisty wybór studenta przedmiotu fakultatywnego znajdującego się na liście przedmiotów swobodnego wyboru (PSW). Lista ta, zmienia się co semestr, a wybór PSW jest możliwy poprzez system USOS.
Przedmiot swobodnego wyboru - ogólnouczelniany z tutoringiem (PSW-OT) to miejsce spotkania studenta i tutora, które rodzi się z wolności i chęci zaangażowania się obu stron, doświadczenia nowych aktywności oraz unikatowych relacji.
Jak można wybrać tutora?
Co semestr studenci, dysponujący możliwością skorzystania z PSW, mogą zdecydować się na realizację PSW-OT. Przedmiot ten może być prowadzony przez 40 nauczycieli akademickich reprezentujących wszystkie wydziały Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im.
J. Długosza w Częstochowie. Chętni do realizacji tutoriali w tej
formule w danym semestrze tutorzy, zgłaszają własną propozycję PSW-OT, która jest dla nich przedmiotem mistrzowskim, stanowiącym punkt wyjścia dla wspólnej ze studentem drogi, poszukiwania wspólnych przestrzeni.
Tutor zaprasza w swój świat, pokazuje jego zasoby, robi to w sposób dostępny dla studenta (tutoring akademicki). Może także, bez względu na zakładaną treść przedmiotu, skoncentrować się na rozwoju podopiecznego, jego zasobach, planach i aktualnej sytuacji „tu i teraz” na uczelni, wzmacniając jego potencjał, poczucie sprawczości, wizję własnej drogi zawodowej (tutoring rozwojowy). Wybór drogi akademickiej bądź rozwojowej zależy od studenta.
Czym kierować się przy wyborze tutora?
1. Sylwetką tutora, która pokazuje z kim student będzie współpracować. Sylwetka daje światło – już na starcie – sugerujące wspólne przestrzenie do rozmowy, podobieństwa, inspiracje, przez co, być może obcobrzmiąca czasem nazwa przedmiotu, nie będzie mieć większego znaczenia. Sylwetka jest dostępna wraz z listą przedmiotów PSW-OT.
2. Nazwą proponowanego przedmiotu, która może zaintrygować i rozbudzić posiadane pasje, wzbogacić zdobywaną już wiedzę.
3. Znajomością tutora. Ponieważ PSW-OT nie jest PSW kierunkowym, nie ma ograniczeń w tym, aby student mógł wybrać tutora, z którym już miał kontakt na własnych studiach.
4. Terminem realizowanych tutoriali., które są podawane wraz z nazwą przedmiotu.
Podczas spotkania z tutorem, umożliwiającego pierwsze wzajemne poznanie się na PSW-OT, będzie możliwość odpowiedzi na pytania „Jaką drogą zamierzamy iść dalej?”, „Co Ci – studencie, studentko jest potrzebne teraz?”.
Co mnie czeka na PSW-OT?
Realizowanie tutoriali w ramach PSW-OT oznacza przede wszystkim indywidualny kontakt studenta z tutorem (przy wyborze tutoringu akademickiego możliwa jest praca z dwoma studentami jednocześnie). W trakcie trwania semestru, w zależności od liczby studentów zapisanych na dane PSW-OT, każdego z nich czeka kilka spotkań z tutorem. Ich liczba oraz terminy zostaną ustalone po pierwszym spotkaniu tutorskim, które odbywać się będzie w ustalonych już datach. W zależności od wyboru ścieżki rozwojowej bądź akademickiej, student będzie miał do wykonania szereg zadań ustalonych wspólnie z tutorem, przy czym PSW-OT jest przedmiotem na zaliczenie.
Warto pamiętać
PSW-OT uruchamia się wówczas, gdy zapiszą się na niego studenci. To grupa od 4 do 6 osób.