Projekt "Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD"

Flagi: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

Logotyp projektu Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń


_____________________________________________________________________


Zaproszenie na Dzień Dydaktyki UJD

 

22 marca 2024 r. w sali AULA MAGNA A-22 na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych przy AL. AK 13/15 odbywać się będzie Dzień Dydaktyki na UJD. Wydarzenie to przeznaczone jest prezentacji kadrze akademickiej i doktorantom UJD projektu "Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń". Poniżej program Dnia Dydaktyki. Serdecznie zapraszamy!


10:30 – rozpoczęcie spotkania, przywitanie uczestników przez władze Uczelni

10:45-11:15 – „O podstawowych założeniach projektu Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD” – dr Adrianna Sarnat-Ciastko

11:15-11:35 – „Wizja wizyt studyjnych i staży, doświadczenie własne udziału w projekcie Masters of Didactics” – dr Anna Irasiak

11:35-11:55 – „Założenia realizacji Laboratoriów Akademickich. Rekrutacja uczestników do projektu” – dr Katarzyna Zalas

11:55- 12:10 – czas na pytania

12:10-12:55 – „O peer tutringu z perspektywy własnych doświadczeń uczestniczki projektów wzmacniających kompetencje dydaktyczne oraz o Centrum Dydaktyki Akademickiej na Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” – wystąpienie zdalne dr Aleksandry Krauze-Kołodziej

12:55-13:15 – „Uniwersyteckie Laboratoria a inne aktywności projektowe na UJD” – dr Małgorzata Kurek

13:15 – pożegnanie uczestników spotkania i lunch dla uczestników spotkania (korytarz obok AULA MAGNA)


_____________________________________________________________________


Rusza nowy projekt wzmacniający dydaktykę na UJD!


12 lutego br. została podpisana umowa pozwalająca na realizowanie w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie projektu „Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD”. Projekt ten dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Podejmowana w naszym Uniwersytecie inicjatywa jest owocem skutecznego startu w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę”. Warto zaznaczyć, że na 120 wniosków ww. projekt uzyskał opinię pozytywną i na liście rankingowej 21 przyjętych do finansowania propozycji zajął aż 8 miejsce! Podejmowane w ramach projektu działania będą skierowane do 60 przedstawicieli i przedstawicielek kadry dydaktycznej oraz 10 doktorantów i doktorantek UJD. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2024–2026 obejmować będzie: budowanie wewnętrznej sieci współpracy kadry dydaktycznej UJD (poprzez organizację Dni Dydaktyki na UJD, superwizji akademickich i peer tutoringu), organizację wizyt studyjnych i laboratoriów akademickich podnoszących kompetencje dydaktyczne, cyfrowe i z zakresu zielonej transformacji, a także katalizator potencjału doktorantów pozwalający m.in. na udział w cross-age tutoringu i stażach. Podejmowane działania projektowe nawiązują do realizowanego w latach 2022/2023 projektu Doskonałość Dydaktyczna Uczelni.

Za podejmowane działania projektowe odpowiedzialny będzie zespół w składzie: dr Adrianna Sarnat-Ciastko (kierowniczka projektu) oraz dr Anna Irasiak i dr Katarzyna Zalas (zastępczynie kierowniczki).

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej UJD oraz doktorantów ze Szkoły Doktorskiej UJD w zakresie ich kompetencji: dydaktycznych (związanych z nowoczesnymi metodami i metodyką kształcenia), cyfrowych i na rzecz zielonej transformacji poprzez: wizyty studyjne krajowe lub zagraniczne, organizację wewnętrznej sieci współpracy nauczycieli, laboratoria akademickie i katalizator potencjału doktorantów.

Dzięki realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące rezultaty:

  • obligatoryjne podniesienie kompetencji przez kadrę dydaktyczną UJD i doktorantów UJD (dydaktycznych, cyfrowych i w zakresie zielonej transformacji),
  • rozwinięcie sieci współpracy kadry dydaktycznej UJD na rzecz rozwoju profesjonalnego w obszarze dydaktyki akademickiej.

Okres realizacji projektu od: 02.01.2024 do 31.12.2026 r.

Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych: 1 361 304, 00 zł
Wysokość dofinansowania ze środków europejskich: 1 123 348, 06 zł


_____________________________________________________________________


Informujemy, że osoby fizyczne osoby (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje) mogą przekazywać sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON (Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych)  za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej) poczty tradycyjnej w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa, jak również skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.