Ogłoszenia

Nowe zapisy na PSW-OT w semestrze zimowym 2024/2025

by Adrianna Sarnat-Ciastko -

Szanowna Studentko, szanowny Studencie,

Tutoring to możliwość efektywnej i bardzo satysfakcjonującej pracy realizowanej w formule „jeden na jeden” (tutora ze studentem), która pozwala wydobyć i wzmocnić potencjał studenta. To także szansa na doświadczenie niezapomnianego przeżycia, zasmakowania w atmosferze owianych legendą tutoriali Uniwersytetów w Oksford czy Cambridge. Dzięki zaangażowaniu i otwartości tutorów UJD, taka możliwość jest w zasięgu Twojej ręki. 

W semestrze zimowym 2023/2024 zapraszamy Cię do wzięcia udziału w zajęciach realizowanych w formule tutoringu w ramach PSW-OT (przedmiot swobodnego wyboru ogólnouczelniany z tutoringiem). Zajęcia te są przedmiotami na zaliczenie i znajdują się w tokach studiów. Trwają 15 godzin (1 punkt ECTS).

W ramach PSW-OT istnieje możliwość skorzystania z szeregu tematów, które zaproponowane są przez nauczycieli akademickich naszej Uczelni. Można zatem wybrać przedmiot, który jest bardzo bliski kierunkowi, który studiujesz, albo taki, który jest zupełnie od niego odległy. To Twój wybór, uzależniony od pasji i zainteresowań.

 

Lista tutoriali w PSW-OT w semestrze ZIMOWYM 2024/2025

 

1.   dr Tomasz Prauzner, PSW-OT „Edukacja medialna”, czwartki co dwa tygodnie (od 10.10.2024 r.) godz. 17.00-18.30, sala A-105 (al. AK.13/15), tutoring rozwojowy (grupa 4 studentów)

2.   dr Katarzyna Milik, tutorial „Kreowanie wizerunku”, czwartki co dwa tygodnie (od 10.10.2024 r.) godz. 17.00-18.30, sala 112 (al. AK. 36 a) tutoring rozwojowy (grupa 4 studentów)

3. dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD, tutorial „Kosmetyczne zagadki INCI”, wtorki co 2  tygodnie (od 8.10.2024 r.), godz. 8:00-9:30, sala 011 (al. AK 13/15), tutoring akademicki (grupa 4-6 studentów)

4. dr Aleksander Słysz, tutorial „Za horyzontem – czyli co możesz zrobić, aby lepiej przygotować się na nadchodzącą przyszłość”, wtorek 8.10.2024, godz. 8:00-9:30, sala 2.19 (ul. Zbierskiego), tutoring rozwojowy (grupa 4 studentów)

 

Rusza rekrutacja do projektu "Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD”

by Adrianna Sarnat-Ciastko -

Logo projektu "Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń"



Czas na rekrutację do projektu FERS
„Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń”

 

Od 10 do 17 czerwca br. za pośrednictwem osobistego zapisu na platformę enauka (https://enauka.ujd.edu.pl/course/view.php?id=3436) odbywać się będzie rekrutacja do projektu FERS „Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD” (FERS.01.05-IP.08-0129/23-00). Projekt skierowany jest do 60 osób spośród kadry prowadzącej dydaktykę na UJD oraz 10 doktorantek i doktorantów Szkoły Doktorskiej UJD.

Dla osób zainteresowanych rekrutacją w projekcie 7 czerwca 2024 r. (w piątek) za pośrednictwem ww. wskazanej platformy o godzinie 14:00, odbędzie się spotkanie informacyjne prowadzone przez kierownik projektu. Spotkanie będzie nagrywane, dla osób, które w tym dniu nie będą mogły wziąć w nim udział.

Harmonogram rekrutacja do projektu FERS "Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD”:

  • 03.06.2024 r. – ogłoszenie rekrutacji do projektu za pośrednictwem strony internetowej i portali społecznościowych UJD oraz wiadomości mailowych
  • 07.06.2024 r. godz. 14:00 – informacyjne spotkanie zdalne (Q&A) w sprawie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie "Uniwersyteckie laboratoria...". Spotkanie realizowane na platformie enauka poprzez BBB.
  • 10.06.2024 – 17.06.2024 r. – rekrutacja
  • do 24.06.2024 r. – ogłoszenie wyników rekrutacji
  • do 01.07.2024 r. – dostarczenie przez zakwalifikowane osoby kompletu wymaganych dokumentów

Celem projektu „Uniwersyteckie Laboratoria Wiedzy i Doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD” jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej UJD oraz doktorantów ze Szkoły Doktorskiej UJD w zakresie ich kompetencji: dydaktycznych (związanych z nowoczesnymi metodami i metodyką kształcenia), cyfrowych i na rzecz zielonej transformacji poprzez: wizyty studyjne krajowe lub zagraniczne, organizację wewnętrznej sieci współpracy nauczycieli, laboratoria akademickie i katalizator potencjału doktorantów. Okres realizacji projektu od: 02.01.2024 do 31.12.2026 r., przy czym projekt ten jest dofinansowany ze środków europejskich w kwocie 1 123 348, 06 zł.

Opr. dr A. Sarnat-Ciastko
kierownik projektu

Flagi FERS, RP i UE


Rusza nowy projekt na UJD wykorzystujący potencjał tutoringu

by Adrianna Sarnat-Ciastko -

Od bieżącego roku kalendarzowego w murach Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie będzie realizowany projekt NCBiR "Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń. Rozwój kwalifikacji i kompetencji kadry realizującej dydaktykę w UJD". Działanie to skierowane jest do grupy 60 nauczycieli/nauczycielek akademickich i 10 doktorantów/doktorantek Szkoły Doktorskiej UJD, którzy będą zaproszeni do działań wykorzystujących peer tutoring oraz cross-age tutoring. O szczegółach projektu można dowiedzieć się z zakładki: https://tutoring.ujd.edu.pl/theme/learnr/pages/imprint.php.

Flagi: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

Logo projektu "Uniwersyteckie laboratoria wiedzy i doświadczeń"

Model i rekomendacje dotyczące stosowania tutoringu

by Adrianna Sarnat-Ciastko -

Owocem realizacji projektu "Mistrzowie dydaktyki", którego trzy edycje odbyły się w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie są dwa dokumenty stworzone z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dokumenty te wskazują na znaczenie i sposób implementacji tutoringu w przestrzeń dydaktyczną uczelni. Z pewnością warto się z nimi zapoznać.

Źródło:

1. Model tutoringu w kształceniu akademickim (wersja angielska)
2. Model tutoringu w kształceniu akademickim (wersja polska)
3. Rekomendacje wynikające z realizacji projektu „Mistrzowie dydaktyki”